Zmiany cen nieruchomości w Rzeszowie w 2012r.

Analiza zmian cen mieszkań na rynku pierwotnym w Rzeszowie

Analiza na podstawie danych Narodowego Banku Polskiego. NBP gromadzi stale informację o aktualnych cenach nieruchomości. Baza cen powstaje dzięki dobrowolnemu przekazywaniu danych przez pośredników w obrocie nieruchomościami oraz deweloperów.

Dane dostarczane do NBP począwszy od roku 2006 pokazują wyraźnie jak rozwijał się rynek nowych mieszkań na terenie Rzeszowa. Lata 2006-2008 to stały wzrost cen nieruchomości na rynku pierwotnym. Związane to było z dobrą koniunkturą oraz sporym popytem na rynku. Dostęp do kredytów mieszkaniowych był bardzo ułatwiony. Kredyt z dopłatą "Rodzina na swoim" dodatkowo sprawił, że nowe mieszkania sprzedawały się bardzo dobrze.

W III kwartale 2006 roku ceny transakcyjne były na najniższym poziomie w badanym okresie - 2656 zł/m2.

Tak zwany "boom" w branży budownictwa sprawił, że już w IV kwartale 2007 roku ceny transakcyjne zdecydowanie wzrosły i osiągnęły bardzo wysoki poziom - 4365 zł/m2.

W roku 2008 ceny transakcyjne utrzymywały się na poziomie około 4000 zł/m2 i dopiero w ostatnim kwartale 2008 roku osiągnęły ponownie bardzo wysoki poziom w granicach 4400 zł/m2.

Wraz z początkiem 2009 roku dało się już odczuć kryzys gospodarczy co przełożyło się także na spadek cen mieszkań. W tym okresie ceny transakcyjne utrzymywały się na poziomie poniżej 4000 zł/m2 osiągając najniższą wartość w pierwszym kwartale 2010 roku to jest 3837 zł/m2.

Koniec roku 2010 to czas kiedy ceny transakcyjne osiągnęły swoje apogeum - 4572 zł/m2. Mogła mieć na to wpływ także informacja o chęci zakończenia programu rządowego "Rodzina na swoim" co spowodowało większe zainteresowanie klientów zakupem nieruchomości. Cena za metr kwadratowy, która podlegała dopłatom, była też w IV kwartale 2010 roku najwyższa co również mogło spowodować zwiększenie przez deweloperów ceny zakupu metra kwadratowego.

Rok 2011 to ustabilizowanie się cen transakcyjnych za metr kwadratowy na poziomie 4200 zł. Dostępność kredytów hipotecznych w znaczymy stopniu się ograniczyła. Kredyt "Rodzina z swoim" właściwie przestał funkcjonować po wprowadzonych w 2011 zmianach.

Początek roku 2012 to obniżenie cen transakcyjnych do poziomu 4138 zł/m2

Dla wielu z nas obserwacja jak zmieniały się ceny metra kwadratowego może wydawać się wręcz nieprawdopodobna. Biorąc pod uwagę, że w ciągu zaledwie 5 lat ceny wzrosły o niemal 60 % nasuwa się pytanie co miało na to największy wpływ. Rynek budownictwa i rynek nieruchomości to jedynie element całego organizmu. Na zmianę cen ma wpływ wiele czynników. Mimo wszystko wydaje się, że obecne ceny prezentują i tak dość wysoki poziom, choć optymistyczne jest to, że od dłuższego czasu nie wzrastają.

Dla porównania poniżej w tabeli podajemy zarówno ceny ofertowe  jak i ceny transakcyjne.

WYSZUKIWARKA
SCHOWEK

Nie dodano jeszcze ofert do schowka

ZGŁOŚ OFERTĘ SPRZEDAŻY

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz sprzedać lub poszukujesz nieruchomości do zakupu zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.

ZGŁOŚ OFERTĘ WYNAJMU

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz wynająć lub poszukujesz nieruchomości do wynajęcia zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.