Współczesne ziemianki

Wszechobecna proekologiczność zatacza coraz szersze kręgi i dotyka niemal wszystkich dziedzin życia. Nie omija również, a może przede wszystkim, budownictwa i architektury. Obok uznanych technologii niskoenergetycznych czy pasywnych, ciekawym rozwiązaniem, świetnie wpisującym się w ten nurt, może być szeroko pojęta architektura podziemna, czyli domy wybudowane pod ziemią lub ukryte w innych naturalnych podłożach, takich jak skały czy wydmy.

Cechą charakterystyczną wszystkich tych rozwiązań jest maksymalne wkomponowanie budowli w otaczający je krajobraz, w taki sposób, że wydają się one być naturalnym wytworem otaczającej je przyrody.

Drugim czynnikiem wyróżniającym nowoczesne "ziemianki" spośród innych rozwiązań budowlanych jest ich bardzo wysoka energooszczędność i ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Oszczędność energii wynika wprost z konstrukcji i położenia budynków. Z racji umiejscowienia ich pod ziemią, są one chronione od wiatru i zimnego powietrza, a do tego przejmują sporo ciepła pochodzącego z wnętrza ziemi. Dzięki swojemu położeniu posiadają one naturalną klimatyzację latem i bezkosztowe ogrzewanie zimą. Wykorzystując dodatkowo nowoczesne ekologiczne technologie, takie jak kolektory słoneczne czy turbiny wiatrowe można zwykłą "ziemiankę" przekształcić w ultra ekologiczne i komfortowe mieszkanie. Według niektórych ekspertów domy te, w niektórych szerokościach geograficznych, pozwalają na 100 procentową oszczędność energii. W przebadanej "ziemiance" w angielskim Gloucestershire Mole Manor uzyskano wynik o 75 proc. niższy niż w domu o takiej samej powierzchni wybudowanym w technologii tradycyjnej, położonym w tej samej lokalizacji.

Idea podziemnych domów nie jest nowa. Geneza tego nurtu w architekturze sięga lat 60-tych ubiegłego wieku. Jego prekursorem był amerykański architekt Malcolm Wells, który w 1964 roku zaprojektował podziemne biuro, w którym pracował. Myślą przewodnią jego koncepcji był powrót do natury. Uważał on, że kolejne zabudowania szpecą powierzchnię Ziemi i zakłócają rytm przyrody, dlatego lepiej schować je pod ziemią i przykryć roślinnością. Chociaż pomysł wydawał się być dość ekstrawagancki i szalony, znalazł sporo naśladowców. Na świecie powstało wiele takich budowli. Do najbardziej znanych obok wspomnianego już angielskiego Gloucestershire Mole Manor należą "ziemianki" szwajcarskie: wybudowany w kamieniu wśród alpejskiej scenerii podziemny dom w Vals i kompleks dziewięciu domów wkomponowanych w okalające je pagórki i roślinność w miejscowości Dietikon oraz "Hobbit Motel" w Woodlyn Park w Nowej Zelandii. Swoich ukrytych domów doczekała się również Polska. Pierwszy taki dom został zaprojektowany przez Roberta Koniecznego na Dolnym Śląsku, do dnia dzisiejszego jego budowa nie została jeszcze ukończona.

Ukończonym projektem może za to pochwalić się miejscowość Brzeź w woj. łódzkim. Budynek jednorodzinny w kształcie półksiężyca, w większości ukryty pod ziemią, wyposażony w duże okna na ścianie południowej pozwalające na dostęp światła słonecznego, został wybudowany przez artystę Zdzisława Bolanowskiego.

 

Źródło: http://polanowscy.pl/

WYSZUKIWARKA
SCHOWEK

Nie dodano jeszcze ofert do schowka

ZGŁOŚ OFERTĘ SPRZEDAŻY

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz sprzedać lub poszukujesz nieruchomości do zakupu zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.

ZGŁOŚ OFERTĘ WYNAJMU

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz wynająć lub poszukujesz nieruchomości do wynajęcia zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.