Sytuacja na rynku nieruchomości w 2012 roku

Doświadczenie ostatnich miesięcy pokazuje, że rynek nieruchomości w naszym regionie zdecydowanie wyhamował. Być może miał na to wpływ okres wakacyjny, choć na pewno nie można zrzucać całej winy na "okres ogórkowy". Ceny nieruchomości nie wzrastają co powinno sprzyjać wzrostowi liczby zawieranych transakcji. Gdzie może tkwić problem ?

Niestety często problem pojawia się już w momencie wystawiania nieruchomości do sprzedaży. Nad poprawnym oszacowaniu wartości nieruchomości zbyt często górę biorą emocje. Sprzedający nie zwracają uwagi na aktualną sytuację rynkową, a wartość nieruchomości zwykle zawyżają. Mają nadzieję, że ktoś może się znajdzie i zapłaci oczekiwaną cenę. W myśl powiedzenia "każda nieruchomość ma swojego kupca" czeka na szczęśliwy traf. Niestety obecna sytuacja powinna zmusić do przemyślenia swoich oczekiwań.

Przy nieruchomościach budynkowych na klientach kupujących coraz rzadziej wrażenie robi standard wykończenie, materiały budowlane wykorzystane przy budowie czy nawet lokalizacja. Najważniejszym wyznacznikiem jest cena ofertowa. Choć wiadomo, że cena zawsze była podstawowym czynnikiem sprawiającym czy poszukujący zainteresuje się daną ofertą to obecnie wydaje się znaczyć wyjątkowo.

Właściciele nieruchomości zgłaszający ją "do obrotu" myślą, że w momencie gdy znajdzie się konkretny klient to wtedy przystąpią do negocjacji. Niestety kupujący zwykle nie biorą pod uwagę tego, że mogą uzyskać duże upusty, tylko automatycznie odrzucają oferty, które ich zdaniem mają cenę zaporową. Mogę tu podać przykład klienta który poszukując konkretnego mieszkania odrzucił najpierw proponowaną nieruchomość za kwotę 210,000 zł. Gdy po dwóch tygodniach cena ofertowa została obniżona do 190,000 zł miał pretensję, że wcześniej nie przedstawiono mu tej oferty bo to właśnie było dokładnie to czego szukał. Pomimo wcześniejszych zapewnień, że cena ofertowa może ulec zmianie, nie zwrócił na to uwagi. Co więcej podczas ustalania warunków transakcji udało mu się dodatkowo jeszcze nieznacznie wynegocjować bardziej korzystne warunki i dzięki temu doszło do zawarcia transakcji. Gdyby nie racjonalne podejście właściciela nieruchomości, który zdał sobie sprawę z wystawienia ceny zaporowej i jego zgoda na obniżenie kwoty oferty, zapewne nadal nie doszłoby do podpisania umowy.

Proponujemy kupującym zwrócić uwagę, aby w przypadku wstępnego zainteresowania nieruchomością, próbować rozmowy z właścicielem. To nie pociąga za sobą konsekwencji finansowych, a może okazać się "strzałem w dziesiątkę".

Strona sprzedająca zawsze będzie się starała uzyskać maksymalną wartość za swoją nieruchomość. Jednocześnie jednak wielu sprzedających jest przygotowana i otwarta na rozmowy jeżeli tylko klient kupujący wyrazi na to chęć.

W podsumowaniu, choć dla strony sprzedającej bardzo istotna jest cena początkowa nieruchomości, powinna ona uwzględniać realia jakie w danym momencie panują na rynku. Dla kupujących dobrą radą może być większa "asertywność" i determinacja, która może prowadzić do rozmów celem ustalenia szczegółów transakcji. Oczywiście nie zawsze negocjacje toczą się po naszej myśli, ale nie zabierajmy sobie tej szansy już na wstępie.

WYSZUKIWARKA
SCHOWEK

Nie dodano jeszcze ofert do schowka

ZGŁOŚ OFERTĘ SPRZEDAŻY

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz sprzedać lub poszukujesz nieruchomości do zakupu zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.

ZGŁOŚ OFERTĘ WYNAJMU

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz wynająć lub poszukujesz nieruchomości do wynajęcia zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.