Samodzielna wycena nieruchomości

Jak wycenić własną nieruchomość ?

Wycenić swoją nieruchomość może każdy. Jeżeli jednak zaistnieje potrzeba wyceny profesjonalnej, może to zrobić pośrednik w obrocie nieruchomościami lub rzeczoznawca majątkowy. Przy czym wycena tego ostatniego ma moc prawną.

Istotne jest to do jakich celów potrzebna jest wycena nieruchomości. Jeśli celem jest poznanie wartości szacunkowej, którą można zażądać za nieruchomość, (dotyczy zarówno sprzedaży jak i kupna) można to zrobić samodzielnie lub zlecić taką usługę pośrednikowi. W przypadkach, gdy niezbędne jest sporządzenie operatu szacunkowego, wówczas do gry wkracza rzeczoznawca majątkowy.

Wykonując wycenę samodzielnie najlepiej zacząć od analizy danych zbieranych i udostępnianych na różnych portalach w internecie. Przy czym należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby dane na temat wartości nieruchomości ukazywały wartość realną (transakcyjną). Część raportów (tych bardziej ogólnych) jest bezpłatna, za bardziej szczegółowe informacje trzeba natomiast zapłacić.

Ceny z serwisów ogłoszeniowych, w przeciwieństwie do danych zawartych na profesjonalnych portalach prezentujących ceny faktyczne, mają charakter jedynie poglądowy. Są to ceny ofertowe, a więc kwoty, które właściciele sprzedający mieszkania chcieliby otrzymać od potencjalnych nabywców. I których raczej nie otrzymają.

Można natomiast sprawdzać oferty deweloperów sprzedających mieszkania. Szacując różnice między lokalem w nowym budynku i nieco starszym, a także biorąc pod uwagę standardy wykończenia, można w przybliżeniu ocenić wartość nieruchomości.

Kto nie chce wyceniać samodzielnie lub potrzebuje wyceny bardziej precyzyjnej, może skorzystać z pomocy pośrednika w obrocie nieruchomościami. To część jego zawodu. Agent dobrze orientuje się w trendach na lokalnych rynkach, ma większy dostęp do danych z systemów transakcyjnych. Posiada także wiedzę o profesjonalnych metodach wyceny.

Dodatkowo pośrednik bierze także pod uwagę aktualną sytuację na rynku, analizuje zapytania od klientów poszukujących lokalu czy informacje od innych pośredników. Dzięki temu taka wycena odnosi się do czasu bieżącego.

Zlecając wycenę pośrednikowi jej cel jest jasny i dotyczy oszacowania wartości nieruchomości do sprzedaży lub kupna. Rzeczoznawca majątkowy natomiast, sporządza operat szacunkowy, który może być wymagany w najróżniejszych sytuacjach: przy spadku, dla celów bankowych czy dla urzędu skarbowego. Może być też potrzebny w trakcie rozwodu w związku z podziałem majątku.

Taka wycena jest bardzo sformalizowana. Wyceniający kieruje się w swojej pracy faktami, a procedury i zasady są ściśle określone i wynikają z przyjętej metody szacowania wartości. Pod uwagę brane są tylko historyczne ceny transakcyjne.

Operat szacunkowy to dokument urzędowy. Osobą uprawnioną do jego wykonania jest jedynie rzeczoznawca majątkowy. Żeby uzyskać prawo do wykonywania zawodu osoba taka musi spełnić szereg wymagań dotyczących wykształcenia i praktyki.

WYSZUKIWARKA
SCHOWEK

Nie dodano jeszcze ofert do schowka

ZGŁOŚ OFERTĘ SPRZEDAŻY

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz sprzedać lub poszukujesz nieruchomości do zakupu zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.

ZGŁOŚ OFERTĘ WYNAJMU

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz wynająć lub poszukujesz nieruchomości do wynajęcia zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.