Rynek nieruchomości w Rzeszowie w roku 2012

Szanowni  Państwo.  Pragniemy  wszystkich  zachęcić  do  regularnego  odwiedzania  zakładki  "Aktualności",  w której to na bieżąco będziemy starali się dostarczać państwu ciekawych i pomocnych informacji z rynku nieruchomości w Rzeszowie. Obszarem naszej analizy jest głównie województwo podkarpackie. Jednak w naszych artykułach będziemy skupiać się także na zagadnieniach ogólnopolskich. Chcemy aby Państwo również czynnie uczestniczyli i pomagali nam w tworzeniu tego bloga i w związku z tym zapraszamy do aktywnego udziału. Wszelkie sugestie, problemy, uwagi czy słowa krytyki prosimy kierować do nas drogą mailową na adres biuro@citibrokers.pl

Najczęściej zadawane nam pytania odnoszą się do kondycji rynku nieruchomości, sprzedaży domów, sprzedaży mieszkań, prognoz rozwoju, dostępności kredytów hipotecznych. Będziemy na nie systematycznie odpowiadać.

Mamy nadzieję, że proponowana przez nas forma przekazywania informacji spotka się z Państwa zainteresowaniem.

 

Wraz z nastaniem wiosny na rynku nieruchomości można było zaobserwować lekkie ożywienie w zainteresowaniu klientów transakcjami kupna-sprzedaży. Informacje te płynęły głównie od przedstawicieli banków, którzy twierdzili, że po bardzo słabym początku roku liczba zaciąganych kredytów hipotecznych na zakup nieruchomości nieznacznie wzrosła. Od długiego czasu mamy wyraźną nadpodaż ofert. Dotyczy to zarówno nieruchomości gruntowych, domów mieszkalnych jak i mieszkań. Wiele z nich eksponowane są przez bardzo długi okres czasu sięgający nawet 3-4 lata wstecz. Ich właściciele w wielu przypadkach zdecydowali się na wystawienie do sprzedaży nieruchomości w momencie kiedy na rynku panowała jeszcze hossa. Ceny były często już wtedy zawyżone. Po upływie wspomnianego okresu właściciele jedynie nieznacznie obniżali ją co i tak nie wzbudziło jednak większego zainteresowania ze strony kupujących.

Często ceny ofertowe były wyznacznikiem dla właścicieli podobnych nieruchomości. Jak wiadomo, większość z nas zawsze stara się porównywać do tego co droższe niż realnie popatrzyć na wartość swojej własności. Pośrednicy w obrocie nieruchomościami, którym zależało głównie na pozyskaniu nowej oferty bez względu na warunki nie zwracali uwagi właścicielom na zbyt wygórowane oczekiwania. W ten sposób doszło do sytuacji sztucznego zawyżenia wartości.

Na rynku nieruchomości w chwili obecnej najwięcej transakcji dotyczy mieszkań. Tradycyjnie najbardziej popularne są mieszkania mniejsze, 2-pokojowe, do 50-55 m. Popularnością cieszą się także mieszkania większe, położone jednak blisko centrum miasta nadające się pod wynajem. Mieszkania takie nie muszą posiadać wysokiego standardu. Często wynajmowane są studentom, których oczekiwania nie są wygórowane. Warunkiem zainteresowania takim mieszkaniem obok lokalizacji jest przede wszystkim cena.

Na terenie Rzeszowa buduje się bardzo dużo nowych osiedli mieszkaniowych. Ich lokalizacja często znajduje się jednak na obrzeżach miasta, co wiąże się z trudniejszym i dłuższym dostępem do centrum.

Ceny ofertowe mieszkań w Rzeszowie są bardzo zróżnicowane, często zawyżone, po negocjacjach ulegają obniżeniu. Można znaleźć mieszkania już po 3200 zł/m jak i mieszkania z ceną wywoławczą oscylującą w granicach 6000 zł/m i więcej. Mieszkania najtańsze to mieszkania położone w mniej atrakcyjnych dzielnicach. Są to mieszkania duże, powyżej 70 m, w wieżowcach, na wyższej kondygnacji, lub w niskich blokach na ostatnich piętrach. Zainteresowanie klientów takimi mieszkaniami jest dość niskie. Obecnie dużą wartość klienci przywiązują do kosztów utrzymania swojej nieruchomości, a te w mieszkaniach powyżej 70 m są wysokie.

Sprzedaż domów nie odbywa się już na takim poziomie jak sprzedaż mieszkań. Domy sprzedają się słabiej przede wszystkim ze względu na wielkość środków finansowych niezbędnych do zaangażowania. Trudno jednoznacznie określić ich średnią wartość za metr kwadratowy. Na cenę w tym przypadku ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim lokalizacja. Ważna jest też wielkość działki, rok budowy, standard wykończenia, materiał konstrukcyjny, koszty utrzymania, sąsiedztwo itp. Obecnie na rynku można znaleźć ciekawe oferty sprzedaży domów jednorodzinnych po stosunkowo niskich cenach. Tak zwane "okazje" zawsze cieszyły się dużą popularnością. Klienci mając do wyboru nieduży dom w okolicach miasta w cenie mieszkania często po namyśle decydują się na taki zakup. Warto przeglądać na bieżąco oferty sprzedaży domów gdyż może okazać się, że zakup wymarzonej nieruchomości w granicach miasta to koszt około 350,000 zł. Takich ofert jest niewiele, a ich ekspozycja krótka.

Ceny dostępnych gruntów na terenie Rzeszowa są również bardzo zróżnicowane. Brakuje gruntów położonych blisko centrum miasta. Większość dostępnych, przygotowanych pod zabudowę znajduje się na obrzeżach Rzeszowa. Ceny takich działek zaczynają się od 6,000 zł/ar. Uzależnione są od powierzchni działki, dostępności do drogi publicznej, uzbrojenia, ukształtowania terenu itp. Tereny wokół miasta zabudowywane są w dość szybkim tempie. Rozwija się infrastruktura, budowane są nowe drogi. Nadal na terenie Rzeszowa brakuje planów zagospodarowania przestrzennego, które uregulowałby problem przeznaczenia gruntów.

 

Lipiec 2012

WYSZUKIWARKA
SCHOWEK

Nie dodano jeszcze ofert do schowka

ZGŁOŚ OFERTĘ SPRZEDAŻY

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz sprzedać lub poszukujesz nieruchomości do zakupu zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.

ZGŁOŚ OFERTĘ WYNAJMU

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz wynająć lub poszukujesz nieruchomości do wynajęcia zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.