Rośliny oczyszczające powietrze w biurach i domach
Wielu z nas oglądało z pewnością wykład na temat trzech roślin, mających zbawienny wpływ na jakość powietrza w domu czy biurze.
Badania Kamala Meattle`a dowodzą, że umieszczając powyższe rośliny w biurze czy mieszkaniu, możemy w wymierny sposób poprawić jakość powietrza, przez co nasza wydajność pracy i samopoczucie znacznie się poprawia.
Ci, którzy w miejscu pracy czują się senni, brakuje im energii lub cierpią na ból głowy, powinni udać się do kwiaciarni lub sklepu ogrodniczego i zaopatrzyć się w te niezwykłe rośliny.
Ich zalety to nie tylko doskonałe oczyszczanie powietrza, ale również na bardzo łatwa uprawa i duża wytrzymałość, co jest ważne w miejscach, w których nie mamy głowy do codziennej i żmudnej pielęgnacji. Dodatkowo, stanowią one ozdobę każdego biura.
Chryzalidokarpus błyszczący, zwany również areką żółtawą.
Jest to mało wymagająca roślina, która w naturalnych warunkach wyrasta nawet do kilkunastu metrów wysokości. Wyglądem przypomina palmę, lubi stanowiska jasne i nasłonecznione. Temperatura, w jakiej powinna być hodowana nie powinna spaść poniżej 15 stopni Celsjusza.
Areka nie jest rośliną wymagającą. Powinna mieć zawsze wilgotne podłoże, nawozimy ja raz na 2 tygodnie. Lubi częste spryskiwanie.
Młodą roślinę przesadzamy co roku w okolicach lutego i marca, natomiast starsze egzemplarze dopiero w chwili, kiedy korzenie nie mieszczą się już w doniczce.
Areki nie przepadają za przeciągami, dlatego należy je ustawić w zaciszu.
Fot. Fotolia
Sansewieria gwinejska
Roślina ta jest niezwykle popularną ozdobą biur, restauracji i centrów handlowych nie tylko ze względu na swoje właściwości oczyszczające powietrze, ale również na łatwość uprawy i ciekawy wygląd.
Jest bardzo wytrzymała, doskonale znosi susze i wahania temperatur. Może rosnąc zarówno w pełnym słońcu, półcieniu jak i w cieniu. Podlewamy ją raz na 2 tygodnie, w zimie jeszcze rzadziej.
Roślina ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. Produkuje tlen również w nocy, przez co idealnie nadaje się do sypialni.
Fot. Magdalena Michalak
Epipremnum złociste
Jego główną zaletą są piękne, sercowate liście oraz możliwość dowolnego kształtowania.
Pnącze to lubi stanowiska zarówno słoneczne jak i cieniste, jednak z pewnością musi być ono ciepłe.
Podlewamy je raz, dwa razy w tygodniu, w zależności od pory roku i temperatury otoczenia.
Chcąc rozmnożyć epipremnum, możemy po prostu odciąć pęd wierzchołkowy i włożyć do wody. Po kilku dniach sadzonka powinna się ukorzenić.
Fot. swiatkwiatow.pl
Źródło: swiatkwiatow.pl, wikipedia, forumogrodnicze.pl