Podsumowanie programu Rodzina na swoim w Rzeszowie

Wraz z końcem roku 2012 zniknie całkowicie możliwość kredytowania zakupu nieruchomości z dopłatą w ramach programu rządowego "Rodzina na swoim". W ciągu ostatnich lat był to bardzo popularny produkt bankowy, który nie tylko pozwalał po spełnieniu odpowiednich wymogów na zakup mieszkania czy domu na preferencyjnych warunkach, ale także stymulował cały rynek nieruchomości.

Ustawa z lipca ubiegłego roku wprowadzająca nowelizację do "Ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania" z 8 września 2006 r. obok kilku zmian (udostępnienie programu dla singli, określenie pułapu wiekowego, zmiana limitu cen metra kwadratowego podlegającego dopłatom) wyznaczyła termin zakończenia programu na dzień 31.12.2012 r.

Patrząc na historię programu "Rodzina na swoim" można śmiało stwierdzić, że był to bardzo udany i popularny projekt. W samym Rzeszowie tylko w roku 2011 liczba zawieranych kredytów z dopłatą prezentowała się następująco:

- dla mieszkań na rynku wtórnym - 202 kredyty

- dla mieszkań na rynku pierwotnym - 310 kredyty

- dla budowy domów jednorodzinnych - 36 kredyty

Dla pozostałej części województwa podkarpackiego liczby są jeszcze bardziej okazałe:

- dla mieszkań na rynku wtórnym - 731 kredyty

- dla mieszkań na rynku pierwotnym - 139 kredyty

- dla budowy domów jednorodzinnych - 900 kredyty

Po wprowadzeniu limitu cenowych jednego metra kwadratowego objętego dopłatami liczba zaciąganych kredytów "z dopłatą" drastycznie spadła. Dla Rzeszowa w 2012 przedstawia się następująco:

- dla mieszkań na rynku wtórnym - 11 kredyty

- dla mieszkań na rynku pierwotnym - 35 kredyty

- dla budowy domów jednorodzinnych - 9 kredyty

Dla pozostałej części województwa:

- dla mieszkań na rynku wtórnym - 156 kredyty

- dla mieszkań na rynku pierwotnym - 33 kredyty

- dla budowy domów jednorodzinnych - 388 kredyty

Według nowych, żeby móc skorzystać z kredytu na preferencyjnych warunkach należy spełnić określone kryteria. O kredyt mogą się starać:

a) małżonkowie, którzy złożą wniosek o udzielenie kredytu preferencyjnego najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 35 lat - obydwoje lub młodszy ze współmałżonków,

b) osoba samotnie wychowującą przynajmniej jedno:

- małoletnie dziecko,

- dziecko bez względu na jego wiek, na które pobierany jest zasiłek pielęgnacyjny,

- dziecko do ukończenia przez nie 25 roku życia, uczące się w szkołach, bez względu na wiek osoby ubiegającej się o kredyt,

c) osoba niepozostająca w związku małżeńskim - inna, niż w pkt b (tzw. singiel), która złoży wniosek o udzielenie kredytu preferencyjnego najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym kończy 35 lat.

Ograniczeniu podlega także powierzchnia nieruchomości, która może być objęta programem. Dla rodzin jest to:

- 75 metrów kwadratowych w przypadku zakupu mieszkania,

- 140 metrów kwadratowych w przypadku zakupu domu.

Dla singli programem objęty jest jedynie zakup mieszkania a jego powierzchnia nie może przekraczać 50 metrów kwadratowych.

Dodatkowo ustawa wprowadziła ograniczenie powierzchni do jakiej są wypłacane dopłaty. Dla rodzin w przypadku mieszkań jest to 50 metrów kwadratowych i 70 metrów kwadratowych w przypadku domów. Dla singli jest to 30 metrów kwadratowych dla mieszkań.

Pomimo wprowadzenia "niekorzystnych" dla klientów zmian finansowania, nadal istnieje możliwość aby do końca roku skorzystać z dopłat. W przypadku zainteresowania programem "Rodzina na swoim" zapraszamy wszystkich po szczegółowe informacje dotyczące limitu cen metra kwadratowego podlegającego dopłatom oraz listę dostępnych banków, które udzielają kredyt.

(dane statystyczne dostępne z BGK)

WYSZUKIWARKA
SCHOWEK

Nie dodano jeszcze ofert do schowka

ZGŁOŚ OFERTĘ SPRZEDAŻY

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz sprzedać lub poszukujesz nieruchomości do zakupu zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.

ZGŁOŚ OFERTĘ WYNAJMU

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz wynająć lub poszukujesz nieruchomości do wynajęcia zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.