Palenie śmieci w domach a spalarnie

Gospodarka odpadami - śmieci

Gospodarka odpadami jest bardzo ważną dziedziną życia społecznego, która spoczywa na barkach gmin. Budowanie nowych składowisk jest kosztowne, wymaga przejścia skomplikowanych procedur i przede wszystkim jest nieakceptowane społecznie. Większość nie chce mieć składowiska obok swojego domostwa. Dlatego coraz częściej mówi się o spalarniach śmieci. Czy takie rozwiązanie jest akceptowalne społecznie, a przede wszystkim czy jest skuteczne?

Nadal wielu Polaków używających pieców do ogrzewania mieszkania pali w nich czym tylko popadnie. Do już i tak zanieczyszczonego powietrza dochodzą dodatkowe trucizny powstałe ze spalania śmieci. Sytuacja ta dotyczy wszystkich polskich miast i wsi.

Gminy do walki z tym zjawiskiem wystawiają straż miejską i pożarną, która aby "wlepić" mandat, najczęściej powinna nakryć kogoś na gorącym uczynku. Analiza popiołów z pieca bywa zawodna. Spalanie czegokolwiek spowodowane jest tym, że po prostu niektórych ludzi nie stać na opalanie węglem/drewnem/brykietem. Nagminne jest palenie butów, butelek, zużytych ubrań etc. Palimy śmieciami, żeby się ogrzać, czyli wykorzystać energię powstałą z ich spalania.

Śmieci nie można gromadzić czy składować w nieskończoność, dlatego proponuje się coraz to nowe rozwiązania, w tym spalarnie śmieci, które wydają się być najefektywniejszym sposobem zagospodarowania niechcianych substancji.

Nowoczesne spalarnie nie trują środowiska. Powietrze wokół nich jest nie tylko całkowicie bezpieczne, ale i bezwonne. Jak pokazują doświadczenia państw zachodnich, które od wielu lat szukają rozwiązań zagospodarowania odpadów, spalarnie śmieci są korzystnym rozwiązaniem. Pomimo wysokich nakładów inwestycyjnych, rozwiązanie takie się opłaca. Na przestrzeni lat próbowano szukać alternatywy dla spalania odpadów, jednak była one albo nieskuteczna, albo zupełnie niedochodowe. Dodatkowo spalarnie takie dostarczają energię cieplną i elektryczną, która uznawana jest za Odnawialne Źródło Energii, a co za tym idzie odpowiednio certyfikowana.

W Polsce planowana jest budowa kilku spalarni odpadów m.in. w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, lecz wstępne rozmowy i proces planowania ich budowy odbywa się obecnie łącznie w kilkunastu lokalizacjach.

 

Źródło: http://www.instytutobywatelski.pl/

 
WYSZUKIWARKA
SCHOWEK

Nie dodano jeszcze ofert do schowka

ZGŁOŚ OFERTĘ SPRZEDAŻY

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz sprzedać lub poszukujesz nieruchomości do zakupu zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.

ZGŁOŚ OFERTĘ WYNAJMU

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz wynająć lub poszukujesz nieruchomości do wynajęcia zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.