Otwarcie Galerii Rzeszów

Rzeszów stale się zmienia. W ubiegłym tygodniu miało miejsce uroczyste otwarcie nowego kompleksu handlowo-usługowego "Galerii Rzeszów". Pomimo, że jest to największa inwestycja tego typu w naszym województwie mieszkańcy wyrażają różne opinie tak co do potrzeby istnienia w/w obiektu jak i do walorów estetycznych i użytkowych Galerii.

Plany budowy centrum handlowo-usługowego u zbiegu ulic Cieplińskiego i Piłsudskiego zrodziły się około roku 2004. To wtedy opracowano plan budowy obiektu, który miałby być połączony z wtedy jeszcze istniejącym "Hotelem Rzeszów". Od tego czasu wiele się zmieniło. Przede wszystkim działki, na których miała powstać inwestycja, zmieniły właściciela, a koncepcja połączenia nowego budynku z istniejącym Hotelem została porzucona. "Hotel Rzeszów", przez wielu uważany za symbol miasta, został w 2007 roku zburzony. W jego miejscu oraz na okolicznych działkach inwestycje rozpoczął znany rzeszowski inwestor Ryszard Podkulski. Za wykup jednej tylko działki o powierzchni około hektara zapłacił aż 35 milionów złotych. Początkowo nowy inwestor zamierzał wybudować 30-kondygnacyjne wieżowce, jednak opracowany plan zagospodarowania dla tego terenu wykluczał taką możliwość, a jego ewentualna zmiana oznaczałby znaczne oddalenie w czasie inwestycji.

Problemem opóźniającym rozpoczęcie budowy były mniejsze działki, będące w rękach prywatnych właścicieli. Proces skupowania tych gruntów okazał się czasochłonny i przyczynił się do kolejnego przesunięcia w czasie budowy. W momencie kiedy inwestor stał się jedynym właścicielem wszystkich gruntów, na których miał powstać kompleks budynków, można było przystąpić do rozpoczęcia właściwych prac.

W dość szybkim tempie zaczął wyrastać z ziemi potężny obiekt, jakiego w całym województwie podkarpackim jeszcze nie było. Przy okazji budowy, inwestor zgodnie z obietnicą, zajął się także wykonaniem inwestycji dodatkowych, w tym przede wszystkim realizacją drogi pod wiaduktem Tarnobrzeskim, w taki sposób, aby wzdłuż torów kolejowych połączyć ulicę Jabłońskiego z ulicą Czarneckiego. Ponadto, jak zapewnia inwestor, wykonano wiele prac, które nie są widoczne gołym okiem, a mają posłużyć mieszkańcom miasta (jest to m.in. wymiana i modernizacja instalacji podziemnych).

Początkowo budynek miał nosić nazwę "City Center", jednak latem tego roku inwestor podał do opinii publicznej wiadomość, że zmienia jego nazwę na "Galeria Rzeszów".

Nowo wybudowana "Galeria Rzeszów" ma około 130 tysięcy metrów kwadratowych. Mieści się w niej ponad 200 lokali handlowych, a zatrudnienie w niej znajdzie około 1,5 tysiąca osób. 6-cio kondygnacyjna część hotelowa dysponuje około 150 pokojami dla gości, a łączna liczba miejsc parkingowych wynosi ponad 1000.

W dniu 9 listopada odbyło się uroczyste otwarcie galerii, na którym nie zabrakło zaproszonych gości, w tym znanej modelki Joanny Krupy. Pomimo obaw związanych ze wzrostem zatłoczenia ulic, które się jednak nie sprawdziły, wydaje się, że inwestycja zlokalizowana w tym miejscu ma duże szanse na odniesienie sukcesu.

 

Galeria w liczbach:

500 mln zł - szacunkowy koszt budowy Galerii uwzględniający wykup działek oraz inwestycji towarzyszących

130 tys m.kw. - powierzchnia budynku

6 - ilość hotelowych kondygnacji

WYSZUKIWARKA
SCHOWEK

Nie dodano jeszcze ofert do schowka

ZGŁOŚ OFERTĘ SPRZEDAŻY

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz sprzedać lub poszukujesz nieruchomości do zakupu zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.

ZGŁOŚ OFERTĘ WYNAJMU

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz wynająć lub poszukujesz nieruchomości do wynajęcia zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.