Opcje kredytowania remontu domu i mieszkania

Jeżeli chcemy przeprowadzić remont mieszkania, a nie dysponujemy własnymi oszczędnościami możemy zwrócić się o pomoc do banku. Banki proponują nam wiele sposobów finansowania m.in. kredyt hipoteczny, pożyczkę hipoteczną czy pożyczkę gotówkową.

Najważniejszą kwestią jest określenie wysokości środków jakie zamierzamy na remont przeznaczyć oraz czas spłaty zobowiązania. Jeżeli kwota będzie stosunkowo niska, na poziomie np. 30,000 PLN, a dodatkowo zależy nam na czasie, być może najwygodniej jest zaciągnąć pożyczkę gotówkową. Na tak niskie kwoty wiele banków nawet nie udziela kredytów czy pożyczek hipotecznych.

Proces uzyskania pożyczki gotówkowej jest stosunkowo szybki i mało skomplikowany. Po spełnieniu wszystkich warunków pieniądze znajdą się na naszym rachunku bankowym po około tygodniu. Bank nie wymaga zabezpieczenia takiego kredytu oraz zwykle nie sprawdza, jak pożyczone środki zostały wydane. Niestety wadą pożyczki gotówkowej jest wysokie oprocentowanie sięgające nawet do 20 %.

Zwykle nawet dwukrotnie niższe oprocentowanie od pożyczek gotówkowych mają kredyty hipoteczne na remont. Nieco droższe od nich, ale nadal zdecydowanie tańsze od pożyczek gotówkowych są pożyczki hipoteczne. Głównym warunkiem skorzystania z tych produktów jest jednak zabezpieczenie zobowiązania hipoteką na nieruchomości (niekoniecznie remontowanej). Jeśli nie dysponujemy nieruchomością z wolną hipoteką, prawdopodobnie nie będzie możliwości skorzystania z produktu hipotecznego, chyba, że kredytodawca przystanie na inne zabezpieczenie proponowane przez bank.

Proces zaciągania kredytu czy pożyczki hipotecznej trwa zwykle kilka tygodni. Związane jest to z koniecznością weryfikacji i skompletowania niezbędnych dokumentów dotyczących finansów wnioskodawcy oraz nieruchomości, a także oceną zdolności kredytowej i przygotowaniem oferty. Produkty hipoteczne nie są więc sposobem na szybkie pieniądze. Tym bardziej, że związane są z nimi także dodatkowe wydatki, m.in. ubezpieczenie, wycena nieruchomości, ustanowienie hipoteki na rzecz banku itp. W przypadku kredytów gotówkowych dodatkowymi kosztami kredytowymi są tylko prowizja i ewentualne składki ubezpieczeniowe, pobierane także przy pożyczce i kredycie hipotecznym.

Środki z pożyczki hipotecznej można przeznaczyć na dowolny cel i nie będzie sprawdzane czy pożyczkobiorca faktycznie wyremontował za nie dom, czy też przeznaczył na inne cele. Tymczasem wnioskując o kredyt hipoteczny na remont, należy przedstawić harmonogram prac oraz przygotować się na kontrolę pracownika banku w celu weryfikacji jego wykonania. Czasem zachodzi też konieczność przedstawiania faktur.

Ścisła kontrola tego, na co zostaną spożytkowane środki z kredytu hipotecznego ma także inną konsekwencję. Pieniądze można przeznaczyć tylko na wydatki związane z nieruchomością takie jak na przykład przebudowa czy nadbudowa, malowanie, renowacja podłóg czy dachu itp. Odpada chociażby zakup mebli czy nowej pralki. Takich ograniczeń nie ma ani w przypadku pożyczek hipotecznych, ani gotówkowych.

WYSZUKIWARKA
SCHOWEK

Nie dodano jeszcze ofert do schowka

ZGŁOŚ OFERTĘ SPRZEDAŻY

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz sprzedać lub poszukujesz nieruchomości do zakupu zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.

ZGŁOŚ OFERTĘ WYNAJMU

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz wynająć lub poszukujesz nieruchomości do wynajęcia zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.