Okrągła kładka w Rzeszowie

W ostatnim artykule, w rubryce "Masz wiadomość", wspominaliśmy o nowo otwartej "Galerii Rzeszów". W zeszłym tygodniu w naszym mieście miało miejsce otwarcie kolejnego nowego obiektu - okrągłej kładki dla pieszych nad skrzyżowaniem alei Piłsudskiego oraz ulicy Grunwaldzkiej. Tak jak w przypadku wspomnianej galerii handlowej, budowa kładki od samego początku wzbudzała spore kontrowersje wśród mieszkańców miasta.

Pierwowzoru powstałej kładki szukać można na targach Expo w Szanghaju (2010). Został on dostrzeżony przez Prezydenta miasta Tadeusza Ferenca, który postanowił, że warto byłoby wykonać podobną w Rzeszowie. Kładka, w założeniu, miała usprawnić ruch samochodowy oraz pieszy na głównej arterii miasta, jaką jest aleja Piłsudskiego, a także swoim wyglądem i innowacyjną architekturą stanowić element dekoracyjny. Alternatywą dla omawianego projektu miała być budowa podziemnego przejścia dla pieszych. Jednak z uwagi na ciągi podziemnych instalacji, których pod aleją Piłsudskiego jest bardzo dużo, zrezygnowano z tego pomysłu - koszt jego realizacji byłby znacznie większy.

Po zakończeniu postępowania przetargowego miasto Rzeszów podpisało umowę z firmą Skanska.

Na początku niezbędne było wykonanie szeregu prac podziemnych w celu uporządkowania sieci kanalizacyjnej, wodociągowej, telefonicznej oraz gazowej. Równocześnie wykonawca przystąpił do prac, mających za cel przygotowanie całej konstrukcji, w tym odpowiednich żelbetowych schodów, pochylni, wind.

Począwszy od kwietnia bieżącego roku przygotowywana konstrukcja zaczęła osiągać pożądany kształt. Prowadzone prace budowlane skomplikowały w znacznym stopniu ruch samochodowy na alei Piłsudskiego, dodatkowo utrudniony w tym czasie z powodu budowy ?Galerii Rzeszów?.

Skanska rozpoczęła właściwe prace od wwiercenia w ziemię 89 żelbetowych pali o łącznej długości prawie jednego kilometra. Następnie zamocowano 57 podpór stalowych (wypełnionych betonem o specjalnej strukturze) których zadaniem ma być podtrzymanie schodów oraz pochylni, a także dodatkowych 24, na których opiera się okrągła konstrukcja.

W maju rozpoczęto ustawianie konstrukcji kładki. Okrągła kładka składa się z 13 elementów, połączonych ze sobą w jeden stalowy pierścień. Ostatni etap, jakim było ustawienie całej konstrukcji, odbył się w ciągu jednej nocy. Skutkowało to koniecznością wstrzymania ruchu na al. Piłsudskiego. Począwszy od maja instalowane były także szyby dwóch wind, a także wcześniej wykonane elementy schodów oraz pochylni.

Następnie przystąpiono do prac wykończeniowych. Nawierzchnię kładki oraz element balustrady wykonano z egzotycznego drewna azobe bongossi, sprowadzonego z Kamerunu. Ten gatunek drewna ma zapewnić odporność na zmienne warunki pogodowe, występujące w naszej strefie klimatycznej. Według oficjalnych danych na potrzeby budowy zużyto aż 445 metrów kwadratowych drewna .Właściwe balustrady zostały wykonane z 291 elementów przezroczystego szkła. Na schodach oraz windach umieszczony został herb Rzeszowa. Dodatkowo kładka została wyposażona w ponad tysiąc elementów oświetleniowych. Po udanych próbach obciążeniowych, które odbyły się pod koniec października, kładka przygotowana była do użytku.

W dniu 17 listopada odbyło się uroczyste otwarcie, na którym nie zabrakło Prezydenta Miasta Tadeusza Ferenca, Wojewody Podkarpackiego Pani Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej, wicemarszałek Anny Kowalskiej, a także licznie zebranych mieszkańców miasta. Program artystyczny wykonały akrobatki z grupy ETC Rzeszów. Odbył się także pokaz mody przygotowany przez rzeszowską projektantkę. Po uroczystych przemówieniach nastąpiło poświęcenie i otwarcie kładki, w czasie którego wszyscy obecni dostali nożyczki i mogli własnoręcznie przeciąć symboliczną wstęgę.

Według danych Ratusza, budowa kładki kosztowała ponad 12 milionów złotych, a jej całkowita waga wynosi 776 ton. Prace budowlane trwały 16 miesięcy.

WYSZUKIWARKA
SCHOWEK

Nie dodano jeszcze ofert do schowka

ZGŁOŚ OFERTĘ SPRZEDAŻY

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz sprzedać lub poszukujesz nieruchomości do zakupu zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.

ZGŁOŚ OFERTĘ WYNAJMU

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz wynająć lub poszukujesz nieruchomości do wynajęcia zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.