Nowy projekt rządowy na zakup mieszkań: Mieszkanie dla Młodych

"Mieszkanie dla młodych" czyli "MDM"

 

Jak już wspominaliśmy, jedynie do końca roku będzie funkcjonował program "Rodzina na swoim", umożliwiający zakup nieruchomości (mieszkanie, dom, działka budowlana) z dopłatą państwową. Czy w związku z tym rząd planuję nową formę wsparcia przy zakupie nieruchomości ?

Odpowiedzią na to pytanie jest program "Mieszkanie dla młodych". Jednak już w chwili obecnej, na rok przed wejściem w życie, wzbudza on znaczne kontrowersje.

W ramach programu "MDM" osoba, która nie ukończyła 35 roku życia i zamierza kupić mieszkanie będzie miała możliwość, po spełnieniu kilku warunków, uzyskać dopłatę do kredytu w wysokości 10 % wartości kupowanej nieruchomości. Wiele wątpliwości wzbudza fakt, iż dopłata będzie udzielana jedynie w przypadku nowych mieszkań. Dopłatą nie będzie objęty zakup domu, czy działki budowlanej. Aby uzyskać dopłatę kupujący będą musieli zaciągnąć kredyt hipoteczny. Oznacza to, że nieopłacalnym okaże się zakup mieszkań za gotówkę. Korzystniej będzie zaciągnąć kredyt, a następnie spłacić go przed terminem.

Wydaje się więc, że na wprowadzeniu programu "MDM" w dużej mierze skorzystają deweloperzy oraz banki.

Ponadto program przyczynić się może do wzrostu cen mieszkań. W chwili obecnej uzyskanie kredytu mieszkaniowego w przypadku osób o niewielkich dochodach jest trudne. Związany z wprowadzeniem programu możliwy wzrost ceny w jeszcze większym stopniu utrudni zaciąganie w/w zobowiązań.

Ponadto efekty wprowadzenie programu będą widoczne przede wszystkim w dużych miastach, w których powstaje większa część nowych mieszkań. Co w związku z tym stanie się z młodymi ludźmi, którzy będą chcieli kupić mieszkanie w mniejszych miejscowościach, na przykład naszego województwa, gdzie nowe inwestycje wielomieszkaniowe są znikome ? A co w przypadku "młodych" którzy mieszkają na wsi i chcą tam wybudować dom dla siebie ? Czy w takich przypadkach jest przewidywane wsparcie ? Niestety nie.

Co więcej program "MDM" zacznie funkcjonować dopiero w 2014 roku. Do tego czasu na rynku nieruchomości może nastąpić spory zastój. Ceny mieszkań nowych raczej na pewno nie ulegną obniżeniu. Deweloperzy wiedząc, że za rok zacznie obowiązywać nowy program, który będzie przygotowany "specjalnie dla nich", mogą nawet zwiększyć cenę zakupu metra kwadratowego.

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym jest obecnie na niskim poziomie. Głównymi przyczynami takiego stanu rzeczy są zbyt wysokie ceny w stosunku do zdolności kredytowej kupujących. W sytuacji zakończenia "Rodziny na swoim" zakup mieszkania na rynku wtórnym pozostaje bez wsparcia ze strony rządu. Sytuacja ta raczej nie spowoduje spadku cen takich mieszkań, bo przecież ich wartość się nie zmieni. Logicznym wydaje się też, że gdy mieszkania nowe zaczną drożeć to te używane także.

Według ministerialnych szacunków program ma kosztować podatników 600-700 mln zł w 2014 roku i docelowo aż miliard złotych rocznie. Czyli 30 zł rocznie na każdego dorosłego Polaka.

Najgorszy jest jednak fakt, że to niezamożni podatnicy będą dopłacali bardziej zamożnym rodakom do zakupu nieruchomości. Bo podatki płacimy wszyscy, a zdolność kredytową mają tylko nieliczni.

Wydaje się to być niesprawiedliwym rozwiązaniem. Owszem wsparcie Państwa przy zakupie własnego mieszkania przez młodych Polaków jest jak najbardziej potrzebne. Należy pochwalić próby umożliwienia zakupu własnego "m". Wydaje się jednak, że pomoc powinna być dla wszystkich bez wyjątku. Biednych i bogatych, tych co mieszkają w dużych miastach oraz tych co mieszkają na wsi. Przecież nie wszędzie jest możliwość zakupu nowego mieszkania. W wielu miejscowościach takich po prostu nie ma.

WYSZUKIWARKA
SCHOWEK

Nie dodano jeszcze ofert do schowka

ZGŁOŚ OFERTĘ SPRZEDAŻY

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz sprzedać lub poszukujesz nieruchomości do zakupu zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.

ZGŁOŚ OFERTĘ WYNAJMU

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz wynająć lub poszukujesz nieruchomości do wynajęcia zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.