Nowe założenia ustawy Prawo Budowlane

Sejm przyjął projekt ustawy dotyczący Prawa Budowlanego.

Jego najważniejsze zmiany powodują skrócenie procedur związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Aktualnie przedsiębiorcy, którzy chcą rozpocząć inwestycję budowlaną, muszą poświęcić średnio 301 dni na załatwienie wszelkich formalności. Dotyczy to powierzchni magazynowych. Natomiast sama decyzja administracyjna związana z uzyskaniem pozwolenia na budowę trwa średnio 180 dni. Również zwykli obywatele często borykają się z problemami związanymi z załatwieniem wszelkich formalności.

Najwięcej udogodnień płynących z nowelizacji Prawa Budowlanego, otrzymają osoby prywatne, które chcą wybudować dom jednorodzinny. Z założeń projektu wynika, że zniesiona zostanie konieczność uzyskania pozwolenia na budowę. Jedynym wymogiem koniecznym będzie zgłoszenie jej do organu administracyjnego i dołączenie projektu budowlanego. Organ otrzymujący zgłoszenie będzie mógł w ciągu 30 dni wnieść do niego  sprzeciw.

Specjaliści szacują, że uproszenie oraz wyeliminowanie niektórych procedur skróci czas decyzji administracyjnych o około 45 dni na wsiach i małych miasteczkach i aż o 75 dni w dużych miastach.

Odmowa pozwolenia na budowę, może wiązać się z niezgodnością projektu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a także ze sprzeciwem sąsiadów, dotyczącym na przykład: zbyt małej odległości nieruchomości od granic działki.

Rozpoczęcie inwestycji nie będzie już wiązało się z oczekiwaniem na pozwolenie. Do właściwego urzędu musimy dostarczyć projekt budowlany oraz zgłoszenie, które zawiera między innymi:

  • Notkę dotyczącą postawienia tablicy informacyjnej na działce,
  • Dowód na to, że wszyscy sąsiedzi, właściciele i użytkownicy wieczyści zostali poinformowani o zamiarze rozpoczęcia budowy.

Projekt budowlany nie będzie musiał zawierać oświadczeń o zapewnieniu dostaw energii, wody, gazu, dostępu do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej oraz połączenia działki z drogą publiczną (wyjątkiem są drogi krajowe i wojewódzkie, dla których to pozwolenie nadal będzie konieczne).

Na podstawie zgłoszenia będzie można wznosić również garaże i budynki gospodarcze, pod warunkiem, że powstają na tej samej działce co dom lub gdy powstają równolegle z nim.

Uproszczeniu ulegną również procedury budowlane dotyczące obiektów przemysłowych.

 

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

WYSZUKIWARKA
SCHOWEK

Nie dodano jeszcze ofert do schowka

ZGŁOŚ OFERTĘ SPRZEDAŻY

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz sprzedać lub poszukujesz nieruchomości do zakupu zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.

ZGŁOŚ OFERTĘ WYNAJMU

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz wynająć lub poszukujesz nieruchomości do wynajęcia zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.