Notariusz jako pośrednik przy transakci kupna/sprzedaży

Notariusz będzie pośredniczył w przekazywaniu pieniędzy przy transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości

Istnieje możliwość, że w niedalekiej przyszłości kupujący nieruchomość nie będzie miał obowiązku przekazywać pieniądze na konto sprzedającego. W sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu poselskiego nowelizacji prawa o notariacie mającej na celu zmiany prowadzące do tego aby to notariusz bezpłatnie zadbał o stronę finansową transakcji. Na prośbę klienta, stałby się osobą, która pośredniczyłaby przy transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości.

W chwili obecnej sytuacja wygląda tak, że kupujący płaci zwykle za nieruchomość albo tuż po zawarciu aktu notarialnego (gotówka), albo przelewa je na konto sprzedającego. W obu tych przypadkach występuje jednak ryzyko. Przy przekazaniu gotówki zwykle należy przeliczyć sporą kwotę, co wzmaga stres, a tym samym może doprowadzić do np. błędnego przeliczenie pieniędzy. Przy przelewie na konto bankowe istnieje możliwość, że kupujący nie dokona operacji bankowej.

Projekt poselski ma na celu wyeliminowanie tego ryzyka. Zakłada sytuację w której na żądanie przynajmniej jednej ze stron transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości, np. domu, pieniądze będą wpłacane na rachunek depozytowy notariusza. Ten dopiero wtedy przystąpi do czynności notarialnych, gdy sprawdzi, że należność wpłynęła na rachunek. Następnie kwota ta trafi na wskazane przez sprzedającego konto w przeciągu kilku dni po podpisaniu aktu notarialnego. Co ważne, strony transakcji za przechowanie i przekazanie pieniędzy nie ponosiłyby żadnych dodatkowych kosztów. Nie będzie to bowiem czynność notarialna i tym samym notariusz nie będzie z tego tytułu pobierał wynagrodzenia.

Korzyścią dla sprzedającego jest to, że zyska on pewność, iż otrzyma należne pieniądze. Tym samy zwiększy się bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami.

Należy dodać, że wpłata na rachunek powierniczy nie będzie obowiązkowa. Stanie się po prostu kolejnym sposobem zapłaty. To strony będą decydować, czy wybiorą tę formę przekazania pieniędzy. Oczywiście taka możliwość płatności nie będzie miała zastosowania przy wszystkich transakcjach. W przypadku zakupu na kredyt to nadal bank, w imieniu kupujących, będzie przelewał środki po dokonaniu transakcji

Obecnie kancelarie notarialne prowadzą rachunki depozytowe, a ich klienci mogą z nich korzystać, ale wiąże się to z dodatkowym wydatkiem ponieważ przechowywanie środków jest czynnością notarialną, za którą płaci się według stawek taksy notarialnej.

W przeszłości Senat prowadził prace mające na celu wprowadzenie takiej możliwości jednak próby zakończyły się niepowodzeniem. Być może tym razem się uda.

 

Źródło: www.rp.pl

WYSZUKIWARKA
SCHOWEK

Nie dodano jeszcze ofert do schowka

ZGŁOŚ OFERTĘ SPRZEDAŻY

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz sprzedać lub poszukujesz nieruchomości do zakupu zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.

ZGŁOŚ OFERTĘ WYNAJMU

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz wynająć lub poszukujesz nieruchomości do wynajęcia zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.