Nieuchronny koniec papierowych Ksiąg Wieczystych

Papierowe księgi wieczyste odejdą do "lamusa"

Według planu Ministerstwa Sprawiedliwości do końca 2013 roku mają całkowicie zniknąć papierowe wersje ksiąg wieczystych. Ich miejsce zajmą, stanowiące już zdecydowaną większość, księgi elektroniczne.

Papierowe księgi wieczyste jeszcze 10 lat temu stanowiły nieodłączny element związany z rynkiem nieruchomości. Dla osób, które miały z nimi do czynienia, zwykle wiązały się z konieczność długiego oczekiwania w sprawach przed sądami wieczystoksięgowymi oraz sięgającego nawet rok postępowanie związanego z  założeniem księgi wieczystej.

Dzięki elektronicznym księgom wieczystym znacznemu skróceniu uległ czas oczekiwania na założenie nowej księgi. Obecnie jest to zaledwie kilka dni. Odpis otrzymuje się właściwie od ręki. Jedynie w większych miastach terminy te mogą ulec wydłużeniu, lecz nawet w tym przypadku zauważyć można znaczne skrócenie terminów.

Począwszy od roku 2003 rozpoczął się proces informatyzacji ksiąg wieczystych. Według danych podawanych przez "Rzeczpospolitą" obecnie aż 17,5 mln ksiąg ma już wersję elektroniczną. 13,7 mln to księgi, które przed 2003 rokiem były księgami papierowymi, natomiast 3,78 mln stanowią księgi nowo założone. W tradycyjnej wersji pozostało jeszcze około 2 mln ksiąg. Ministerstwo Sprawiedliwości ma nadzieję na dokonanie pełnej migracji ksiąg wieczystych do końca 2013 roku.

Głównym atutem ksiąg elektronicznych jest wspomniana już szybkość załatwiania spraw wieczystoksięgowych oraz ich ogólna dostępność na stronie internetowej Ministerstwa. Wśród głównych wad najczęściej wymienny jest problem z ich odczytaniem. Faktycznie, dla kogoś, kto z księgami wieczystymi nie ma do czynienia, zestawienie tabel i wpisów w nich wydaje się mało czytelne. Ponadto w przypadku, gdy mamy do czynienia z księgą wieczystą nieruchomości wspólnej, np. wielostanowiskowego garażu podziemnego, objętość księgi może wynieść nawet kilkaset stron. W takim przypadku problemem może okazać się odnalezienie informacji, która nas interesuje. W takich "zbiorowych" księgach ujawniane są także, w dziale IV "Hipoteka", informacje na temat zaciągniętych kredytów i ich wysokości, co raczej nie podoba się kredytobiorcom.

Dodatkowo podczas procesu migracji ksiąg nie uniknięto błędów. Zdarzają się np. przekręcone nazwiska, pomylone numery PESEL, co w konsekwencji bardzo utrudnia i wydłuża późniejsze ?operacje? na nieruchomościach, które księga opisuje.

Informatyzacja ksiąg wieczystych dała możliwość ich przeglądania w Internecie. Wystarczy znać numer księgi wieczystej i wpisać ją w odpowiednim okienku na stronie http://ekw.ms.gov.pl

Założenie księgi wieczystej kosztuje 60 zł, natomiast wpis związany z prawem własności i użytkowania wieczystego to koszt 200 zł.

 

źródło: http://www.rp.pl

WYSZUKIWARKA
SCHOWEK

Nie dodano jeszcze ofert do schowka

ZGŁOŚ OFERTĘ SPRZEDAŻY

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz sprzedać lub poszukujesz nieruchomości do zakupu zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.

ZGŁOŚ OFERTĘ WYNAJMU

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz wynająć lub poszukujesz nieruchomości do wynajęcia zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.