Największe wiatraki na świecie są w Polsce

Nśla. Paproć położona jest w zachodniej części województwa wielkopolskiego w odległości około 120 km od granicy z Niemcami.owoczesne technologie - odnawialne źródła energii

 

Pomimo tego, że pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych budzi w Polsce znaczne kontrowersje, instalowanie urządzeń takich jak kolektory słoneczne jest coraz popularniejsze przy budowie domów jednorodzinnych. Jednakże większe inwestycje, a w szczególności elektrownie wiatrowe nie są u nas "mile widziane". Często niechęć ludzi czy niejasne przepisy stają na drodze uruchomieniu "wiatraków". Przykładem na terenie Rzeszowszczyzny mogą być miejscowości Malawa i Wola Rafałowska, gdzie budowa wiatraków jest mocno krytykowana przez okolicznych mieszkańców.

Biorąc powyższe pod uwagę, trudno jest uwierzyć, że to właśnie na terenie naszego kraju stanęła elektrownia wiatrowa z najwyższymi na świecie wiatrakami. W 2008 roku burmistrze Nowego Tomyśla (woj. wielkopolskie) wydał pozytywną "decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia? oraz "ustalił środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie elektrowni wiatrowej o mocy 7,5 MW wraz z przyłączem 15 kV? w miejscowości Paproć na przedmieściach Nowego Tomy

Na gruntach prywatnych, należących do poznańskiego przedsiębiorcy i inwestora Grzegorza Bartola, powstała nowoczesna elektrownia wiatrowa, a na niej ostatecznie dwa bliźniacze wiatraki. Wysokość każdego z nich od ziemi do szczytu śmigła to 210 metrów. Dla porównania jest to więcej niż wynosi wysokość Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, bez uwzględnienia iglicy. To właśnie wiatraki powstałe pod Nowym Tomyślem są najwyższymi nie tylko w Polsce ale i na świecie.

Same śmigła wiatraków mają długość 50 metrów co daje nam rozpiętość 100 metrów. Turbiny zamontowane są na wysokości 160 metrów. Taka konstrukcja związana była z warunkami geograficznymi. W tym rejonie dopiero na wysokości ok. 150 metrów występują odpowiednio silne wiatry, czyli takie, które wieją z prędkością około 6,5 m/s. Podczas pracy skrzydła będą poruszały się z prędkością około 300 km/h.

Maszty wiatraków mają masę 342 ton, do tego doliczyć należy jeszcze gondolę o wadze 100 ton oraz śmigła ważące 6 ton. Do utrzymania dwóch wiatraków przygotowano fundamenty betonowe o masie 1540 ton.

Ciekawostką jest to, że podbudowa podtrzymująca skrzydła została wykonana z kratownicy, będącej szczególnym rodzajem konstrukcji prętowej. Większość wiatraków energetycznych, posadowionych jest na metalowych palach, jednak przy omawianej konstrukcji, ze względu na znaczną wysokość, konieczne było znalezienie alternatywnego rozwiązania.

Obecnie wiatraki są w fazie testów, jednak prąd zacznie z nich płynąć jeszcze w tym roku. Jak zapewnia inwestor po uruchomieniu obie turbiny mają produkować łącznie około 18000 MW h rocznie, czyli ilość prądu wystarczającą do zasilenia nawet 6 tysięcy gospodarstw domowych w skali roku. Inwestycja pochłonęła około 50 mln PLN z czego połowę stanowiły fundusze unijne. Według szacunkowych planów koszt budowy elektrowni ma się zwrócić po maksymalnie 7 latach funkcjonowania.

WYSZUKIWARKA
SCHOWEK

Nie dodano jeszcze ofert do schowka

ZGŁOŚ OFERTĘ SPRZEDAŻY

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz sprzedać lub poszukujesz nieruchomości do zakupu zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.

ZGŁOŚ OFERTĘ WYNAJMU

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz wynająć lub poszukujesz nieruchomości do wynajęcia zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.