Na co należy uważać kupując domek letniskowy?

Należy uważać przy zakupie domów letniskowych

Na wielu portalach internetowych można spotkać ogłoszenia firm sprzedających "od zaraz" gotowe domy letniskowe. Niektóre z takich firm zapewniają, że wystarczy zgłosić taki dom w odpowiednim urzędzie jako budynek gospodarczy, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę.

Niestety nie jest to prawda ponieważ budynek gospodarczy to nie dom letniskowy, a obowiązujące prawo budowlane nie dopuszcza stawiania domów bez pozwolenia. Jeżeli przepisy prawa budowlanego nie zostaną zachowane mamy wówczas do czynienia z samowolą budowlaną.

"Zgłoszenie" w urzędzie to zdecydowanie łatwiejsza procedura niż pozwolenie. Nie ma obowiązkowego postępowania administracyjnego z udziałem stron, nie trzeba wydawać decyzji, od której niezadowolony sąsiad może się odwołać. Należy jedynie złożyć wniosek do starosty razem z dokumentami i odczekać 30 dni. Jeżeli w tym czasie nikt nie wniesie sprzeciwu, można ruszać z robotami.

"(...) Listę inwestycji, które można zrealizować na podstawie zgłoszenia, zawiera art. 29 prawa budowlanego. Są na niej m.in. wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, wiaty i altany o powierzchni zabudowy do 25 mkw., przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 mkw. powierzchni działki.(...)"

Prawo dopuszcza np. postawienie obok siebie dwóch budynków gospodarczych, z których można otrzymać spory "dom letniskowy". To właśnie na tez zapis powołują się zwykle firmy sprzedające gotowe "letniska". Zaznaczają przy tym, że "specyfika przepisów wymaga, aby każdy domek z drewna budowany bez pozwolenia nazywać budynkiem gospodarczym". Można się spotkać nawet z zapewnieniami ze strony sprzedawców, że w polskim prawie budowlanym nie ma definicji budynku gospodarczego, a w związku z tym nie ma ograniczeń co do jego kształtu, możliwości wyposażenia go w sprzęty np. RTV/AGD czy stworzenia osobnych pomieszczeń.

Jednakże zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie możemy się dowiedzieć m.in., że budynki gospodarcze to: "przeznaczone do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynków rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczone również do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu oraz płodów rolnych".

Mimo to wiele starostw przyjmuje zgłoszenie budynku gospodarczego i nie zastanawia się, że coś z tym obiektem jest nie tak.

Niestety, zgodnie z prawem, niemożliwe jest traktowanie domu letniskowego jako budynku gospodarczego.

 

Źródło: www.rp.pl

WYSZUKIWARKA
SCHOWEK

Nie dodano jeszcze ofert do schowka

ZGŁOŚ OFERTĘ SPRZEDAŻY

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz sprzedać lub poszukujesz nieruchomości do zakupu zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.

ZGŁOŚ OFERTĘ WYNAJMU

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz wynająć lub poszukujesz nieruchomości do wynajęcia zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.