Kupno działki rekreacyjnej - jak zrobić to najkorzystniej

O czym należy pamiętać kupując nieruchomość pod "letnisko"

Wiele osób marzy o domku rekreacyjnym. Najczęściej poszukiwania rozpoczyna się od wyboru odpowiedniej działki. Zwykle pada on na działkę potencjalnie najtańszą, czyli rolną. Przed zakupem warto jednak nieruchomość sprawdzić pod kątem możliwości późniejszej zabudowy.

Najważniejszym elementem jest dostęp do drogi publicznej, ponieważ bez niego nic się nie wybuduje. Musi być on albo bezpośredni, albo przez drogę wewnętrzną (np. dojazdową do pól) lub poprzez ustanowienie odpowiedniej służebności gruntowej (wpisanej do księgi wieczystej nieruchomości), dzięki której można przejeżdżać przez cudzy grunt.

Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie czy dana działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. O wypis i wyrys z miejscowego planu można wystąpić do gminy, na terenie której znajduje się nieruchomość. Można go też obejrzeć na stronie internetowej gminy. Z planu można się dowiedzieć, jaki rodzaj zabudowy na danym terenie jest dozwolony. W większości przypadków gminy, dla nieruchomości rolnych, nie uchwalają planów. Oznacza to, że każdą budowę musi poprzedzać uzyskanie warunków zabudowy.

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym dopuszcza, by o warunki zabudowy można było się starać, nawet jeżeli nie jest się właścicielem gruntu. W związku z tym można wystąpić o nie do gminy przed nabyciem działki. Ułatwi to podjęcie decyzji, czy kupić upatrzony kawałek ziemi, czy nie. Jeżeli decyzja będzie odmowna, jest to równoznaczne z brakiem możliwość budowy.

Warto też omijać grunty klasy I - III. Art. 7 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych daje możliwość ustalenia warunków zabudowy bez zgody na odrolnienie tylko niewielkich działek. Jeżeli grunt ma klasę od I do III, to można bez zgody odrolnić pół hektara, a w wypadku klasy IV już cały hektar.

Kolejna ważny element działki rekreacyjnej to dostęp do mediów. O ile nieobecność kanalizacji czy wodociągu nie powinien wykluczać zakupu, bo można wybudować we własnym zakresie szambo i wywiercić studnię o tyle brak dostępu do energii elektrycznej stwarza przeszkodę, którą często jest trudno przezwyciężyć. Należy zwrócić uwagę, czy w pobliżu nieruchomości znajdują się słupy energetyczne oraz zapytać w zakładzie energetycznym czy jest możliwość do ich ewentualnego dodatkowego obciążenia, w celu zasilenia kolejnego domu. Może się bowiem okazać, że transformator jest już tak obciążony, iż przyłączenie następnej osoby nie wchodzi w grę. W takiej sytuacji należy szukać dalej. Dla niektórych może się jednak okazać, że brak prądu nie jest przeszkodą. Przepisy pozwalają budować domki letniskowe bez infrastruktury technicznej.

Sytuacja jest o dużo łatwiejsza, gdy kupuje się pole razem z zabudową. Zarówno dom po rolniku, jak i dom letniskowy są obiektami do stałego pobytu ludzi. Nie trzeba więc zgłaszać zmiany sposobu użytkowania. Nie oznacza to jednak, że nie obowiązują żadne formalności. W celu wykonania remontu, wystarczy to zgłosić staroście, ale do przebudowy niezbędne będzie pozwolenie na budowę.

 

Źródło: www.rp.pl

WYSZUKIWARKA
SCHOWEK

Nie dodano jeszcze ofert do schowka

ZGŁOŚ OFERTĘ SPRZEDAŻY

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz sprzedać lub poszukujesz nieruchomości do zakupu zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.

ZGŁOŚ OFERTĘ WYNAJMU

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz wynająć lub poszukujesz nieruchomości do wynajęcia zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.