Kolejne obniżki WIBOR-u

Stopa WIBOR kolejny raz obniżona

Dobrą wiadomością dla posiadaczy kredytu hipotecznego jest kolejna obniżka przez Radę Polityki Pieniężnej stopy WIBOR*.

Rata kredytu hipotecznego zaciągniętego w złotówkach począwszy od lipca 2012 roku została już obniżona o 11 proc. Jest to 3 kolejna obniżka stopy procentowej przez RPP.

Od wakacji stawka WIBOR 3M, która jest najpopularniejszym wskaźnikiem służącym do wyliczania oprocentowania ich kredytów, spadła o 108 pkt bazowych i póki co konsekwentnie jest obniżana.

Najbardziej na obniżce skorzystają osoby spłacające kredyt hipoteczny w rodzimej walucie. Biorąc pod uwagę ostatnie półrocze miesięczne obciążenie związane ze spłatą raty kredytowej w przypadku kredytu 30-letniego spadło o prawie 11 % (to 70 zł na każde 100 tys. zł zadłużenia), lub ponad 8 % dla kredytu zaciągniętego na 20 lat (to 63 zł na każde 100 tys. zł zadłużenia).

Niestety nie zawsze oznacza to natychmiastowy obniżenie raty kredytu. W poszczególnych bankach stopień obniżek i moment ich wejścia w życie mogą być różne. Aktualizacja oprocentowania może odbywa się bowiem co miesiąc lub co trzy miesiące.

Według analityków, kolejna, trzecia już obniżka stóp przez RPP nie oznacza wcale końca spadków WIBOR i co się z tym wiąże spadku oprocentowania kredytów.

Jest to na pewno jak już wspomniałem bardzo dobra sytuacja dla osób spłacających kredyt hipoteczny, ale nie tylko. Zainteresowani zakupem nieruchomości z wykorzystaniem kredytu hipotecznego otrzymają lepszą ofertę niż jeszcze pół roku temu. Niższa rata automatycznie zwiększa także dostępność kredytów ogólnie, co sprzyja wzrostowi możliwości finansowych inwestorów, również na rynku nieruchomości.

Analitycy prognozują, że na wiosnę WIBOR 3M ma wynosić poniżej 3,5 %, a latem nawet 3,1 %. Byłyby to rekordowo niskie notowania stawki WIBOR 3M.

 

Źródło: www.rp.pl

* WIBOR - definicja - http://pl.wikipedia.org/wiki/WIBOR

WYSZUKIWARKA
SCHOWEK

Nie dodano jeszcze ofert do schowka

ZGŁOŚ OFERTĘ SPRZEDAŻY

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz sprzedać lub poszukujesz nieruchomości do zakupu zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.

ZGŁOŚ OFERTĘ WYNAJMU

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz wynająć lub poszukujesz nieruchomości do wynajęcia zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.