Jak radzą sobie amerykańscy pośrednicy nieruchomości

Jak sobie radzą amerykańscy pośrednicy w nowej rzeczywistości. Jak obecnie funkcjonuje rynek nieruchomości w USA?

W ostatnich miesiącach na amerykańskim rynku nieruchomości notujemy prawdziwe ożywienie i wzmożony ruch - ceny na rynku mieszkaniowym rosną w tempie nienotowanym od przeszło pięciu lat, a sprzedaż na rynku pierwotnym w marcu br. osiągnęła największy poziom od czterech lat.
 

Pod koniec ubiegłego roku krajowa cena mediana na rynku wtórnym wynosiła 178.600 dolarów; stanowi to wzrost o 11,1 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. To oznacza dziesięć kolejnych miesięcy wzrostu cen. Ostatni raz miało to miejsce od października 2005 do maja 2006 roku. Tylko w przeciągu ostatniego roku, w skali krajowej, rosnące ceny domów to dodatkowe 760 miliardów dolarów przyrostu kapitału własnego.

 

30-letnie oprocentowanie kredytów hipotecznych spadło i utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie - około 3,3 procent. To samo oprocentowanie wynosiło około 4,0 procent pod koniec roku 2011.

 

Jednak wielu ekspertów ostrzega, że pomimo bardzo korzystnych warunków na rynku mieszkaniowym, sytuacja ta nie będzie trwać wiecznie, a zwłaszcza bardzo niskie stopy procentowe.

 

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że w ciągu najbliższych dwóch lat zwiększy się inflacja. W rezultacie oprocentowanie kredytów hipotecznych również pójdzie w górę. Kupujący, dla których zła historia kredytowa jest przeszkodą przy zakupie mieszkania czy domu, powinni skierować wszystkie wysiłki w celu poprawy zdolności kredytowej, aby wykorzystać sprzyjające warunki na rynku.

 

Obecnie mediana czasu sprzedaży wynosi około 70 dni, stanowi to spadek aż o 26,0 procent, z 96 dni pod koniec roku 2011.

 

Bardzo pozytywne dane napływają także z pierwotnego rynku mieszkaniowego:

 • Budowa nowych domów jedno i wielorodzinnych w marcu br. osiągnęła poziom 1,04 miliona w skali rocznej, jest to najwyższy wskaźnik od ponad 4 lat i aż 82% więcej niż rok temu
 • Nawet przy tym dużym skoku, dalszy wzrost jest potrzebny. Historyczna średnia przez ostatnie 50 lat to 1,5 mln domów i mieszkań rocznie.
 • Największą aktywność obserwuje się w regionie zachodnim, gdzie zanotowano wzrost o 73%. Poziom podaży jest bardzo niski w Kalifornii, Seattle, Phoenix i Las Vegas.

Nowe budownictwo mieszkaniowe powinno osiągnąć poziom 1,1mln w 2013, a następnie wzrosnąć do poziomu 1,4 mln w roku 2014. Przekłada się to na duży wzrost procentowy, 50% w 2013 i kolejne 25% w 2014 roku. Ale i tak będzie to niewystarczające, aby zaspokoić rosnący popyt mieszkaniowy. Sytuacja niedoboru na rynku pierwotnym będzie trwać przez lata.

 

Kto dzisiaj kupuje?

 • Kanadyjczycy, Chińczycy i Meksykanie dominują w ostatnim czasie na rynku amerykańskim.
 • Transakcje przy udziale obcokrajowców wzrosły o 24% w porównaniu z rokiem poprzednim.
 • Liderami na rynku są Kanadyjczycy, którzy stanowią 24% wszystkich transakcji kupna na rynku mieszkaniowym. Głównymi obszarami inwestycji to Miami, Fort Lauderdale i Orlando na Florydzie.
 • Chińczycy stanowią około 11% kupujących i głownie koncentrują się na Kalifornii, a kupują przede wszystkim w Los Angeles i San Francisco.

Rynek nieruchomości w USA jak żadna inna branża przeszedł radykalną zmianę w ciągu ostatnich 15 lat. Jeszcze kilka lat temu informacje dostępne wyłącznie dla biur i pośredników, stały się obecnie dostępne dla szerokiej masy konsumentów na stronach takich jak Trulia, Zillow czy Realtor.com. Zmieniło to całkowicie dynamikę i sposób działania rynku nieruchomości.

 • Dzisiaj 90% kupujących korzysta z Internetu w poszukiwaniu nieruchomości, a dla nabywców w wieku poniżej 44 lat wskaźnik ten wynosi aż 96%.
 • Tylko 53% dzwoni z tablic ogłoszeniowych, 45% używa otwartych domów, natomiast złe wiadomości dla mediów drukowanych są takie, że tylko 27% korzysta z ogłoszeń i reklam.
 • Strony odwiedzane najczęściej to:
 • Realtor.com - 51%
 • Strony Prywatne Pośredników - 47%
 • Strony Firm - 39%

Gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla pośrednika? Na szczęście, pomimo tak powszechnie dostępnego i stosowanego narzędzia jakim jest Internet, to rola pośrednika w żaden sposób nie zmalała czy została ograniczona. Chociaż 90% korzysta z Internetu to i tak 87% używa usług agencji pośrednictwa. Choć 42% znajduje informacje o nieruchomości w Internecie, to 34% zdobywa te sama informacje od pośrednika. I co najważniejsze, 91% klientów, którzy korzystają z Internetu finalizują transakcje zakupu nieruchomości korzystając z usług pośrednika.

 

John Budz - Prezes firmy Realty Executives Elite w Lemont k/Chicago, Pełnomocnik Prezydenta NAR na Polskę

 

Materiał opracowany przez Johna Budza do prelekcji podczas XVIII Kongresu PFRN, 16-17 maja 2013 roku, Wrocław

www.pfrn.pl

WYSZUKIWARKA
SCHOWEK

Nie dodano jeszcze ofert do schowka

ZGŁOŚ OFERTĘ SPRZEDAŻY

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz sprzedać lub poszukujesz nieruchomości do zakupu zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.

ZGŁOŚ OFERTĘ WYNAJMU

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz wynająć lub poszukujesz nieruchomości do wynajęcia zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.