Inwestorzy indywidualni przejmują rynek domów jednorodzinnych

Inwestorzy indywidualni przejmują rynek domów jednorodzinnych

Główny Urząd Statystyczny podał, że w 2012 roku inwestorzy indywidualni oddali do użytku ponad 81,2 tys. domów jednorodzinnych. To o 10 proc. więcej niż w roku 2011 i zaledwie o 2 tys. domów mniej niż w rekordowym od czasu wejścia Polski do UE roku 2008.

Osiągnięty wynik wskazuje, że Polacy coraz częściej rezygnują z usług deweloperów i ciężar budowy domu biorą na własne barki. Głównej przyczyny takiego stanu rzeczy należy upatrywać w sferze finansowej. Według różnych szacunków, koszty budowy domów systemem gospodarczym mogą być niższe od kilku do nawet 20 proc. Skala oszczędności jest różna i zależy od wielu czynników, takich jak projekt domu, zastosowane materiały budowlane czy zdolności negocjacyjne inwestora przy ustalaniu stawek zatrudnianych wykonawców. Drugim ważnym powodem, dla którego coraz więcej Polaków decyduje się na budowę domu na własną rękę, jest swoboda w realizacji własnych pomysłów. Bieżące zarządzanie własną inwestycją ułatwia wprowadzanie zmian i dostosowywanie budynku do własnych preferencji i oczekiwań, co nie zawsze jest możliwe w przypadku domu kupowanego u dewelopera. Oszczędności finansowe i swoboda twórcza niestety nie są darmowe.

 

Ceną, którą trzeba za nie zapłacić jest czas i odpowiedzialność. To inwestor musi nie tylko zadbać o wszystkie formalności i pozwolenia, ale i osobiście koordynować cały proces budowy. Minusem budowy systemem gospodarczym jest również wydłużony czas realizacji takiej inwestycji. Mimo iż w ostatnich latach systematycznie się on skraca, to według danych GUS za rok ubiegły i tak wyniósł ok. 60 miesięcy.

 

Źródło: http://biznes.interia.pl

WYSZUKIWARKA
SCHOWEK

Nie dodano jeszcze ofert do schowka

ZGŁOŚ OFERTĘ SPRZEDAŻY

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz sprzedać lub poszukujesz nieruchomości do zakupu zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.

ZGŁOŚ OFERTĘ WYNAJMU

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz wynająć lub poszukujesz nieruchomości do wynajęcia zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.