Ile trzeba pracować by zarobić na własne mieszkanie

Ile lat należy pracować aby zarobić na własne mieszkanie?

Interesującą analizę przeprowadzili eksperci z portalu wynagrodzenia.pl. Biorąc pod uwagę średnie zarobki mieszkańców miast wojewódzkich spróbowali oszacować jak długo należy pracować aby zarobić na własne mieszkanie.

W polskich miastach zwykle ceny zakupu mieszkań są wysokie. Wiedzą o tym wszyscy, którzy choć raz kupowali własne M. Ile lat musi pracować osoba zarabiająca średnią pensję, by odkładając co miesiąc całe wynagrodzenie netto, kupić w swoim mieście 60-metrowe mieszkanie? Koszt jednego metra kwadratowego jest inny w stolicach poszczególnych województw, gdzie zróżnicowane są także przeciętne płace.

Najszybciej na własne mieszkanie jest w stanie odłożyć mieszkaniec Katowic. Na rynku wtórnym może je kupić już po 5 latach. Prawie 2 lata dłużej musi pracować, aby zamieszkać w nowym mieszkaniu. Nieco mniej korzystna relacja średnich płac w regionie do cen nieruchomości ma miejsce w Zielonej Górze i Rzeszowie. Około 13 lat pracy trzeba oszczędzać na nowe mieszkanie w Krakowie. Rok wcześniej można będzie kupić nieruchomość podobnej wielkości na rynku wtórnym. Trochę lepiej sytuacja wygląda w Poznaniu i we Wrocławiu, gdzie trzeba pracować 12,5 i 11 lat, aby kupić nowe mieszkanie.

W Warszawie, Lublinie i Rzeszowie szybciej można zarobić na mieszkanie na rynku pierwotnym, niż na rynku wtórnym. Średnio we wszystkich miastach wojewódzkich na nowe mieszkanie można sobie pozwolić po blisko 10 latach odkładania całej miesięcznej pensji.

Najdłużej na własne lokum muszą pracować mieszkańcy dużych miast. Według ekspertów z wynagrodzenia.pl wynika to z tego, że choć przeciętnie zarabia się w nich nieco więcej w porównaniu do pozostałych regionów to ceny mieszkań osiągają znacznie wyższe poziomy niż w mniejszych metropoliach.

Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że koszty życia są większe w dużych miastach. Poziom wynagrodzeń nie jest zatem ostatecznym bodźcem do podjęcia decyzji o przeprowadzce. Biorąc pod uwagę ten aspekt, życie w mniejszych miastach wojewódzkich może umożliwiać szybsze bogacenie się.

 

źródło danych: www.wynagrodzenia.pl

WYSZUKIWARKA
SCHOWEK

Nie dodano jeszcze ofert do schowka

ZGŁOŚ OFERTĘ SPRZEDAŻY

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz sprzedać lub poszukujesz nieruchomości do zakupu zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.

ZGŁOŚ OFERTĘ WYNAJMU

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz wynająć lub poszukujesz nieruchomości do wynajęcia zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.