Hiszpanie na bruku z powodu problemów z kredytami hipotecznymi

Kryzys finansowy w Hiszpanii znacznie przyczynił się do niewypłacalności kredytobiorców

Kryzys finansowy objął swoim zasięgiem całą Unię Europejską. Jednakże analiza informacji, które do nas codziennie docierają, sugeruje, że w najtrudniejszej sytuacji znajdują się Grecja i Hiszpania.

Opublikowane przez Banco de Espania dane wskazują, że tylko w roku 2012, z powodu niemożności spłacania kredytów hipotecznych, aż 40 tysięcy hiszpańskich rodzin straciło swoje mieszkania lub domy. Ponadto według Stowarzyszenia Użytkowników Banków w roku 2013 eksmisja może zagrażać kolejnym 200 tysiącom rodzin. Choć przedstawione dane liczbowe mogą być zawyżone to nie zmienia to faktu, że sytuacja finansowa Hiszpanów jest trudna.

Wspomniany wyżej raport Banco de Espania opublikowany został po raz pierwszy od początku kryzysu. Zawarte w nim informacje odnośnie eksmisji, w 83 procentach dotyczą domów i mieszkań. W związku z tym nieprawdą okazały się informacje podawane przez rząd hiszpański mówiący o tym, iż eksmisje dotyczyły głównie garaży, lokali i letnich apartamentów.

Ostatnio parlament hiszpański (Kortezy) przyjął nowe prawo hipoteczne, jednak rządząca Partia Ludowa odrzuciła wszystkie proponowane poprawki. Nie zgodziła się między innymi aby odbieranie mieszkania było równoznaczne ze spłaceniem kredytu. Osoby pozbawione swoich domów są nadal zobowiązane do spłacania rat, a ponieważ nie mają pieniędzy, banki obciążają ich dodatkowo karnymi odsetkami.

Jeśli rząd hiszpański nie znajdzie skutecznego sposobu na walkę z kryzysem, może się okazać iż kraj ten, podobnie jak Grecja, znajdzie się na skraju bankructwa. Bo po co bankom niespłacone domy i mieszkania, skoro nie będzie na nich kupców ? Problem może okazać się długotrwały, a spowodowane kryzysem skutki mogą być nieodwracalne. Dodatkowo należy zwrócić także uwagę na osobisty dramat jaki spotyka osoby pozbawione swoich mieszkań czy domów w wyniku ich niewypłacalności względem wierzycieli. Ludzie ci mogą przecież wylądować ?na bruku?, bez jakiekolwiek pomocy od swojego Państwa.

 

Źródło: www.gazeta.pl

WYSZUKIWARKA
SCHOWEK

Nie dodano jeszcze ofert do schowka

ZGŁOŚ OFERTĘ SPRZEDAŻY

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz sprzedać lub poszukujesz nieruchomości do zakupu zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.

ZGŁOŚ OFERTĘ WYNAJMU

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz wynająć lub poszukujesz nieruchomości do wynajęcia zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.