Działka budowlana - porady dotyczące kupna

Kilka porad istotnych przy zakupie działki pod budowę domu.

Wiele osób marzy o własnym domu jednorodzinnym. Część klientów decyduje się na kupno gotowego domu. Znaczna również część najpierw szuka odpowiedniej działki na której mogłaby dom wybudować. Znalezienie gruntu, który spełni nasze oczekiwania to zwykle proces długotrwały. Kiedy jednak uda się znaleźć to wymarzone miejsce warto pamiętać o sprawdzeniu jego przydatności do budowy.

Na początek należy zwrócić uwagę na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który da nam odpowiedź czy w danym miejscu możemy wybudować dom jednorodzinny, a jeśli tak to jakie powinny być jego parametry. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określi również przeznaczenie sąsiednich terenów oraz ewentualne planowane inwestycje drogowe i techniczne. Należy zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę ponieważ może to spowodować w przyszłości uciążliwe warunki, które będą nam przeszkadzały w życiu codziennym. Może okazać się, że przed oknami naszego domu powstanie np. droga ekspresowa.

Jeżeli na danym terenie nie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego należy zapoznać się ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które jest swojego rodzaju wytycznymi do opracowania planu. Jeśli okaże się, że takiego dokumentu także nie ma należy wystąpić do odpowiedniego organu o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. O warunki zabudowy może się starać każdy, nawet nie będący właścicielem gruntu.

Następnym krokiem jest wizyta w wydziale geodezji miejscowego urzędu, gdzie znajdują się informacje o ewidencji gruntów i budynków. Otrzymać możemy tam dane odnośnie dokładnego położenia i powierzchni działki. Ważnym elementem jest zweryfikowanie czy dane odnośnie powierzchni gruntu podane w ewidencji zgadzają się z tymi podanymi w księdze wieczystej. Jeżeli cena gruntu sięga np. 10 000 pln/ar różnica rzędu nawet 0,5 ar może odegrać sporą rolę. W wydziale geodezji powinniśmy otrzymać także informację na temat numeru księgi wieczystej danej nieruchomości gruntowej co pomoże nam w zweryfikowaniu tego dokumentu.

Sprawdzenie działów księgi wieczystej pozwoli nam uzyskać informację na temat stanu prawnego nieruchomości, właściciela, wszelkich roszczeń, praw, ograniczeń czy hipotek. W księdze wieczystej znajdziemy także wzmianki na temat aktów prawnych, na podstawie których dokonywane są wpisy w KW co pozwoli nam dodatkowo na ich ewentualne zweryfikowanie.

Również w wydziale geodezji można uzyskać informację na temat rodzaju gruntu jaki występuje na wybranej przez nas nieruchomości, a także poziomu wód gruntowych. Jeżeli poziom wód gruntowych jest wysoki prawdopodobnie ograniczy nam to możliwość budowy domu, albo znacznie powiększy koszty jego wykonania.

WYSZUKIWARKA
SCHOWEK

Nie dodano jeszcze ofert do schowka

ZGŁOŚ OFERTĘ SPRZEDAŻY

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz sprzedać lub poszukujesz nieruchomości do zakupu zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.

ZGŁOŚ OFERTĘ WYNAJMU

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz wynająć lub poszukujesz nieruchomości do wynajęcia zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.