Domy pasywne - przyszłosć polskiego budownictwa

Ta dziwnie brzmiąca nazwa określa dom, w którym ilość zużywanej energii jest zredukowana do minimum (czasem do 90%). Aby dom mógł być określany mianem energooszczędnego, jego zużycie energii przy zachowaniu komfortu cieplnego mieszkańców nie może przekraczać 15kWh na 1m2 powierzchni użytkowej.

Domy pasywne, charakteryzują się nie tylko niskim zużyciem energii. Przede wszystkim można je rozpoznać po formie. Są to w większości przypadków budowle dwukondygnacyjne, charakteryzujące się prostą bryłą i płaskim pulpitowym dachem. Ich prostota nie przypada do gustu osobom, które wielbią ganki, wykusze i wszelakiego rodzaju załamania w bryle domu.

Ciekawostką jest, że idealnym kształtem pod względem energooszczędności jest igloo, choć ze względów ekonomicznych i konstrukcyjnych jest to bardzo kosztochłonna inwestycja.

Planując budowę domu pasywnego, musimy odpowiednio ustawić jego bryłę, w taki sposób, by największe okna oraz ewentualne instalacje słoneczne usytuowane były od strony południowej, co w znacznym stopniu zwiększy ich wydajność. Natomiast od strony północnej, zalecane jest zupełne zamknięcie, czyli ograniczenie lub wyeliminowanie okien i drzwi.

Budując dom pasywny, należy zainwestować w nowoczesne techniki redukujące straty ciepła, takie jak:  dobra izolacja ścian czy niskoemisyjne okna.

Oprócz strat energii trzeba również zracjonalizować jej pozyskiwanie. Dobrym rozwiązaniem jest instalacja rekuperatorów, czyli wentylacji z odzyskiem ciepła, pomp ciepła, kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych. Te rozwiązania spowodują, że zapotrzebowanie na energię z sieci będzie minimalne a nasz dom stanie się w dużej mierze samowystarczalny.

Źródło: budnet.pl

WYSZUKIWARKA
SCHOWEK

Nie dodano jeszcze ofert do schowka

ZGŁOŚ OFERTĘ SPRZEDAŻY

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz sprzedać lub poszukujesz nieruchomości do zakupu zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.

ZGŁOŚ OFERTĘ WYNAJMU

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz wynająć lub poszukujesz nieruchomości do wynajęcia zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.