Coraz więcej kolektorów słonecznych w Polsce

Coraz więcej kolektorów słonecznych

Instytut Energetyki Odnawialnej oszacował, że gospodarstwa domowe zamontowały już ponad 500 tys. m2kolektorów słonecznych - to równowartość 70 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. A jeszcze w 2000 r. mieliśmy zaledwie 21 tys. m2 specjalnych "luster", co stanowiło jedynie trzy boiska piłkarskie.

Jeśli takie tempo wzrostu utrzyma się, to za siedem lat Polska znajdzie się na piątym miejscu w Europie pod względem liczby zainstalowanych baterii słonecznych. Z najnowszych danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który dofinansowuje zakup i montaż kolektorów, wynika, że do końca 2012 r. Polacy złożyli około 30 tys. wniosków o dotacje do solarów, z czego tylko w samym sierpniu wpłynęło ich prawie 2,5 tys. Zainteresowanie jest tak duże, że władze NFOŚiGW zdecydowały się zwiększyć budżet na dopłaty z 300 do 450 mln zł.

Kolektory montują dziś nie tylko właściciele budynków jednorodzinnych, lecz także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, szpitale, kościoły i biurowce. Energię ze słońca czerpią już także placówki służby zdrowia.Wszyscy liczą na to, że inwestycja szybko się zwróci.

Pieniądze liczą też mieszkańcy spółdzielni Radogoszcz Zachód w Łodzi. Tam kolektory założono już ponad rok temu na kilku blokach. Dzięki temu przez pół roku, czyli od marca do końca września, spółdzielcy w ogóle nie ponoszą kosztów ogrzewania wody. A w pozostałych miesiącach płacą rachunki o 20 - 40 % niższe niż normalnie.

Błyszczące solary na dachach to znak rozpoznawczy wielu gmin w województwach małopolskim, podkarpackim, lubelskim i mazowieckim. Jedną z nich jest Grodzisk Mazowiecki, który pozyskał z funduszy unijnych ok. 6 mln zł na inwestycje w ekologiczne źródła energii. Dzięki tym pieniądzom 400 rodzin w mieście ma już na dachach baterie.

W Jaworznie z kolei dobiega końca instalacja solarów na dachu sanktuarium, gdzie 312 kolektorów ma produkować dziennie do 400 kWh energii.

Gdzie jest popyt, tam jest i podaż, więc siłą rzeczy szybko przybywa również firm, które chcą zarobić na słońcu. Głównie projektują i montują solary, ale pojawiają się również większe projekty. W gminie Wierzchosławice w Małopolsce powstaje elektrownia fotowoltaiczna zdolna wytwarzać dziennie 1 MW, a to powinno wystarczyć do zapewnienia energii aż 2 tys. domów. Dotychczas w Polsce wybudowano cztery podobne obiekty, ale moc największej z nich sięgała zaledwie 0,1 MW.

 

Źródło: www.gazetaprawna.pl

WYSZUKIWARKA
SCHOWEK

Nie dodano jeszcze ofert do schowka

ZGŁOŚ OFERTĘ SPRZEDAŻY

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz sprzedać lub poszukujesz nieruchomości do zakupu zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.

ZGŁOŚ OFERTĘ WYNAJMU

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz wynająć lub poszukujesz nieruchomości do wynajęcia zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.