Budownictwo pasywne i energooszczędne - możliwe dopłaty

26-go września bieżącego roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zatwierdził wcześniejsze plany dotyczące wprowadzenia dopłaty dla osób zaciągających kredyt na zakup lub budowę domów energooszczędnych oraz mieszkań powstających w budynkach tego typu.

Kwota bezzwrotnego jednorazowego dofinansowania może wynieść:

- do 50 tysięcy złotych w przypadku domu pasywnego,

- do 30 tysięcy złotych w przypadku domu energooszczędnego.

Przy zakupie mieszkań dopłaty mogą osiągnąć następujący poziom:

- do 16 tysięcy do mieszkania w budynku pasywnym,

- do 11 tysięcy złotych do mieszkania w budynku energooszczędnym.

Program dopłat zacznie funkcjonować od początku 2013 roku. Obecnie trwa nabór oraz weryfikacja banków, które są zainteresowane wzięciem w nim udziału.

NFOSiGW będzie wspierał inwestorów indywidualnych zamierzających kupić od dewelopera mieszkanie lub dom spełniający kryteria pozwalające na uznanie go za "pasywny" lub "energooszczędny". Na dofinansowanie mogą liczyć także osoby, które zamierzają "własnoręcznie" taki dom wybudować tak zwanym "systemem gospodarczym".

Kwota będzie wypłacana po zakończeniu inwestycji i udokumentowaniu wykonania oczekiwanych w projekcie budowlanym elementów związanych z procesem oszczędzania energii. Środki zasilą bezpośrednio konto kredytowe i zostaną przeznaczone na spłatę części zobowiązania względem banku, w którym zaciągnięty zostanie kredyt hipoteczny. Warunkiem jest, aby koniec inwestycji budowlanej nastąpił nie później niż 3 lata od daty jej rozpoczęcia.

Program będzie obowiązywał do 2018 roku, co związane jest z faktem, że od 2020 roku, na podstawie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady, obowiązkowe będzie wznoszenie nowych budowli o niemal zerowym zużyciu energii.

Celem wprowadzenia dopłat jest przede wszystkim zwiększenie udziału budownictwa energooszczędnego między innymi poprzez promowanie tego typu konstrukcji.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Funduszu:

http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/doplaty-do-kredytow/doplaty-do--kredytow-na-domy-energooszczedne/

Dom pasywny - definicja:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dom_pasywny

Dom energooszczędny - definicja:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dom_niskoenergetyczny

WYSZUKIWARKA
SCHOWEK

Nie dodano jeszcze ofert do schowka

ZGŁOŚ OFERTĘ SPRZEDAŻY

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz sprzedać lub poszukujesz nieruchomości do zakupu zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.

ZGŁOŚ OFERTĘ WYNAJMU

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz wynająć lub poszukujesz nieruchomości do wynajęcia zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.