Analiza popytu na większe mieszkania w Rzeszowie

Coraz mniejszy popyt na większe mieszkania

Jeszcze kilka lat temu zaobserwować można było duże zainteresowanie klientów mieszkaniami o powierzchni przekraczającej 60 metrów kwadratowych. Fakt ten był spowodowany nie tyle atrakcyjną ceną takich mieszkań, co panującym przekonaniem, że sytuacja gospodarcza może być jeszcze lepsza. Kupujący z optymizmem patrzyli w przyszłość i nikt nie przewidywał nadchodzącego kryzysu. Popyt na większe mieszkania został gwałtownie ograniczony przez obostrzenia wprowadzane przez banki przy udzielaniu kredytów hipotecznych.

Co więcej według danych podawanych przez portal domy.pl w październiku bieżącego roku zakupem mieszkania z rynku wtórnego o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych było zainteresowanych zaledwie 3,3 % osób.

Wyniki badań przeprowadzonych przez wyżej wymieniony portal pokazują, że w październiku ponad połowa kupujących na rynku wtórnym była zainteresowana zakupem mieszkania o powierzchni do 50 metrów kwadratowych.

Z powyższego wynika, że coraz większym zainteresowaniem wśród potencjalnych klientów cieszą się mniejsze mieszkania - kawalerki i M2, co jest konsekwencją zmniejszenia się możliwości nabywczych potencjalnych kupujących.

W dobie kryzysu coraz więcej osób poszukuje mniejszych mieszkań - głównie 2 pokojowych. Na rynku nieruchomości mieszkania dwu pokojowe zawsze cieszyły się dużą popularnością, zwłaszcza wśród młodych osób. Wydawało się jeszcze niedawno, że "łatwiejsze" kredyty będą skutkowały szybszym wzrostem nabywania mieszkań większych, trzy- i czteropokojowych lub nawet domów w zabudowie szeregowej, jednak prognozy te nie sprawdziły się, do czego przyczynił się w znacznej mierze panujący kryzys gospodarczy.

Jak podaje sieciowa agencja nieruchomości Metrohouse w październiku bieżącego roku średni metraż mieszkań kupowanych na rynku wtórnym dla największych miast w Polsce przedstawiał się następująco:

Kraków - 56,4 metry kwadratowe

Poznań - 54,3 metry kwadratowe

Warszawa - 52,8 metry kwadratowe

Wrocław - 52,4 metry kwadratowe

Gdańsk - 48,7 metry kwadratowe

Łódź - 47 metry kwadratowe

WYSZUKIWARKA
SCHOWEK

Nie dodano jeszcze ofert do schowka

ZGŁOŚ OFERTĘ SPRZEDAŻY

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz sprzedać lub poszukujesz nieruchomości do zakupu zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.

ZGŁOŚ OFERTĘ WYNAJMU

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, którą chcesz wynająć lub poszukujesz nieruchomości do wynajęcia zadzwoń +48 690 070 770 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie i ustalimy szczegóły współpracy.